Фондация „Феникс – 21 век“ бе домакин на обучение по „Дигитализация на музейни артефакти и 3D принтиране“ по проект “Интерактивна платформа за дигитализиране на музеи”, номер на проекта 2021-1-BG01-KA220-ADU-000035298, финансиран по Програма Еразъм +. Обучението се проведе в периода 24 – 31 май 2023г. в хан „Мадоона“, Фалковец. В него взеха участие представители на културни организации от България, Сърбия и Румъния.
По време на обучението, участниците имаха възможност да се запознаят с проекта, с това какво е фотограметрия и как се работи със софтуер за 3Д моделиране и 3Д принтиране. Всички с ентусиазъм се включиха в практическите задачи, които включваха заснемане на обекти с фотоапарат, телефон и дрон. След това старателно обработваха заснетите обекти със софтуер за 3Д моделиране. Заснехме малки обекти, както и елементи от Белоградчишките скали.
Участниците бяха запознати и със софтуер за обработка и подготовка на фигури за 3Д принтиране. По време на обучението те принтираха някои от 3Д моделите, които сами подготвиха с помощта на софтуер за 3Д моделиране. Така се запознаха и с процеса на подготовка на обекти за 3Д принтиране и със самия процес на принтиране.
През всичките дни на обучението, международен екип работи усърдно и прилагаше творчески и иновативен подход на работа в мултикултурна среда.
В края на обучението, всички получиха сертификати за участие.
Повече информация за проекта, както и всички разработени, интелектуални продукти по проекта, можете да намерите на следния интернет адрес: https://interdigimuseum.eu/
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.












