Начало Видин СУ „Цар Симеон Велики“ отбеляза 144 години от създаването си

СУ „Цар Симеон Велики“ отбеляза 144 години от създаването си

В най-старото видинско училище откриха и нов STEM център

С тържество и откриване на нов STEM център Средно училище „Цар Симеон Велики“ във Видин отбеляза 144 години от своето създаване и патронния си празник – 11 май, Деня на светите равноапостолни братя Кирил и Методий.

Празничната програма събра ученици, учители, гости и представители на институции в най-старото и най-голямото училище в региона. В рамките на честванията беше открит и новият STEM център, изграден по Националния план за възстановяване и устойчивост в рамките на проекта „Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи“.

Новата образователна среда предоставя възможности за обучение в три направления – „Дизайн и 3D прототипиране“, „Природни науки“ и „Зелени технологии и устойчиво развитие“. По време на церемонията беше отслужен водосвет от архимандрит Самуил от Видинската света митрополия.

Програмата по повод годишнината включва още историческо дефиле за учениците от начален етап, представящо костюми от епохата на цар Симеон I, награждаване на изявени ученици и театралната постановка „Легенда за Зоро“ в салона на Драматичния театър „Владимир Трандафилов“.

Поздравления към ръководството на училището, преподавателите и учениците отправиха представители на държавната и местната власт. Областният управител Иван Иванов подчерта в поздравителния си адрес значението на модерната образователна среда за развитието на българското образование и изрази увереност, че STEM центърът ще насърчава иновативното обучение и ще подготвя учениците за предизвикателствата на съвременния свят.

Поздравителен адрес до директора Ирена Гъркова беше изпратен и от името на кмета на Видин д-р Цветан Ценков. В него се посочва, че СУ „Цар Симеон Велики“ е символ на образованието и институция на знанието, а поколения негови възпитаници са прославили името на Видин в страната и по света.

На събитието присъстваха още заместник областният управител д-р Сашка Бизеранова, заместник-кметът на община Видин по европейски политики и инвестиции Десислава Тодорова и началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова.

 

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button