Начало Архив Стартира изграждане на ново екосъоръжение в Монтана

Стартира изграждане на ново екосъоръжение в Монтана

До края на август в Монтана ще стартира изграждане на площадка за опасни битови и едрогабаритни отпадъци. Става дума за обемисти предмети от домакинствата – мебели, електроуреди и използвани в бита различни видове химикали. Това е едно модерно, важно и необходимо съоръжение, заяви кметът на Монтана Златко Живков при подписване на договора с фирмата изпълнител на обекта.
Обществената поръчка е спечелена от „Главбулгарстрои". Стойността на проекта е 3 милиона 414 хиляди лева, които ще бъдат осигурявани на периоди в зависимост от натрупаните екотакси от общините по Закона за управление на отпадъците. Строителството на съоръжението ще продължи близо 2 години и половина. Планирано е да бъде извършено на два етапа. Първоначално трябва да се изгради довеждащата инфраструктура до терена с площ от 7 декара. Във вторият етап ще бъде построена и оборудвана самата площадка, уточни Живков. Така Монтана освен, че ще изпълни основно изискване по Закона за управление на отпадъците, ще разкрие и едно малко предприятие, в което се очаква да работят 10 души.
Техника за рязане и раздробяване на клони е най-новото оборудване на общинско предприятие „Чистота“ в Монтана. Демонстрация за това как работи тя бе направена през миналата седмица пред средствата за масова информация. Стойността на закупените трактор LANDINI 5 100H, машина за рязане на дървета и храсти, дробилка за биоразградими отпадъци е 243 324 лева. Средствата са от отчисленията по член 64 или така наречената екотакса, която плащат Общините по Закона за управление на отпадъците, обясни кметът на Монтана Златко Живков.
Осигуряването на подобна модерна техника е свързано с проекта на общината за изграждането на компостираща инсталация към Депото за твърди битови отпадъци. Чрез нея ще бъде осигурена преработка на зелените маси, вместо тяхното депониране. Така в Монтана ще се намалят значително количествата депонирани отпадъци, в съответствие с европейските и националните политики за управление на отпадъците. Вместо да се изхвърлят, отпадъците ще се използват като ресурс, допълни още Живков.

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button