След броени месеци теренът, върху който сега се намира старото сметище на Кула, ще бъде пасище. На 9 септември с церемония „първа копка“ и откриваща пресконференция беше даден старт на изпълнението на проект „Закриване и рекултивация на съществуващото общинско депо за твърди битови отпадъци на територията на община Кула“. Проектът е на стойност1 223 816,36 лв., от които 1 040 243,91 лв. са безвъзмездно финансиране от Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 година, а 183 572,45 лв. е национално съфинансиране от държавния бюджет.
Символичната първа копка направи кметът на община Кула Владимир Владимиров. Той благодари на всички хора, положили усилия, за да се стигне до този момент. Кметът пожела успешна и безаварийна работа на изпълнителя, на екипа по управление и на всички, които ще бъдат ангажирани в дейностите по техническата и биологичната рекултивация на това бивше депо за твърди битови отпадъци. „Нашите деца, поколенията след нас, ще имат възможността да растат здрави, в по-чиста и екологична среда, да дишат чист въздух, да се радват на чиста природа“, заяви Владимиров.
Йордан Йорданов, представител на фирмата-изпълнител на дейностите по рекултивация, увери, че в рамките на шест месеца, какъвто е срокът съгласно подписания договор, дейностите ще бъдат извършени. „Нееднократно съм идвал тук, изпълнили сме вече един проект на територията на община Кула и виждам, че в тази община добре се работи с европейските средства. Така че пожелавам на кмета и на неговия екип успех. Така трябва да се работи“, заяви Йордан Йорданов.
Повече подробности за проекта бяха представени на пресконференция, проведена след церемонията по „първа копка“. На пресконференцията присъстваха председателят на Общински съвет – Кула Димитър Георгиев, служители на общинската администрация, жители на Кула, представители на медиите и на фирмите, изпълняващи дейностите по информация и публичност и по рекултивация на депото.
Кметът Владимир Владимиров отбеляза, че макар вече пет години сметището в близост до град Кула да не се използва за депониране на твърди битови отпадъци, все още вятърът разнася в района около него найлонови торбички и други боклуци. Още по-сериозен е рискът от замърсяване на подпочвените води, а газовете, които се отделят, замърсяват въздуха, подчерта Владимиров. „Всичко това рефлектира върху здравето на населението. Смятам, и вярвам вие сте съгласни, че здравето е най-важното нещо и това е всъщност най-ценният капитал, който има всяка една общност и сме длъжни да го съхраним и опазим“, заяви кметът Владимиров. Затова той сподели, че се радва, че Община Кула е успяла да осигури необходимото безвъзмездно финансиране за рекултивацията на сметището.
Ръководителката на проекта Габриела Лалова обясни, че на нефункциониращото сметище край Кула, заемащо площ от малко над 18 дка, до 1 септември 2015 година са били депонирани битовите отпадъци от три общини – Кула, Бойница и Грамада. След като регионалното депо за битови отпадъци заработи, всички общини вече са задължени да транспортират своите битови отпадъци там, като е издадена и заповед на директора на РИОСВ – Монтана, с която е преустановена експлоатацията на кулското сметище.
Започва процес на проектиране за закриване и рекултивация на това депо за твърди битови отпадъци, а в края на 2018 година има готов работен проект. „За който проект има вече издадено разрешение от главния архитект на Общината. Подадохме пълния комплект документи и през месец април 2020 година кметът на общината бе поканен от Управляващия орган на Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 да подпише административния договор за безвъзмездна финансова помощ“, обясни Лалова. Тя уточни, че срокът за изпълнение на проекта е 15 месеца – до 12 август 2021 г. трябва да са приключили всички планирани дейности, като на финала Община Кула трябва да получи документ, съгласно който имотът, където е сметището, е вече с начин на трайно ползване за пасище.
„Самата рекултивация ще се проведе на няколко етапа. Първият етап е предепонирането и уплътняването на отпадъците и оформяне на „тялото“ на депото. След това е техническата рекултивация, която включва изграждането на горен изолационен екран, със съответните пластове. Прави се изравнителен пласт, прави се газов дренаж, прави се дренаж за атмосферните води, които ще се филтрират през рекултивационния слой и хумуса. Ще се направи инсталация за биогаз. Ще се направи един пласт от 50 см почва, който ще се изпълни на два етапа с дебелина по 25 см. И последният пласт, който ще бъде положен, е 20 см хумус, с което ще приключи и техническата рекултивация“, обясни ръководителката на проекта.
Габриела Лалова допълни, че на следващ етап ще бъде направена и биологична рекултивация. „Това включва затревяване на терена, използване на минерални торове, поливане и косене, като по Наредбата за рекултивация на нарушени терени и слабо продуктивни почви е предвидено биологичната рекултивация да трае три години“, посочи Лалова. Тя уточни, че в рамките на проекта ще бъде изпълнена техническата рекултивация и първия етап на биологичната, а през следващите две години Община Кула ще има за задължение да бъде завършена цялостната биологична рекултивация.
НИЕ
Старото сметище в Кула става пасище
Споделете тази статия
Последни новини
Абонирайте се
С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Категории
Последни новини



Започват обученията за членовете на СИК във Видин
април 2, 2026




Великденско хоро ще се извие на площада в Монтана
април 2, 2026




