Начало Новини „Прогресивна България“ печели убедително вота, Румен Радев обещава стабилно правителство без нови избори

„Прогресивна България“ печели убедително вота, Румен Радев обещава стабилно правителство без нови избори

„Прогресивна България“ събира около 1,44 млн. гла-са или близо 45% от вота. На второ място са ГЕРБ-СДС с малко над 430 хил. гласа (около 13,4%), следвани плътно от „Продължаваме промяната – Демократична България“ с малко над 400 хил. гласа (около 13,2%). В парламента влизат още ДПС с приблизително 230 хил. гласа (малко над 7%) и „Възраждане“ с около 138 хил. гласа (малко над 4%). Оста-налите форма-ции остават под 4-процентната бариера.

Радев: „Ще направим всичко възможно да не допуснем нови избори“

Лидерът на „Прогресивна България“ Румен Радев определи резултата като „победа на надеждата над недоверието“ и заяви, че формацията му ще търси варианти за съставяне на стабилно правителство.

„Ще направим всичко възможно да не допуснем отново избори. Това е пагубно за България“, подчерта той.

По думите му високият резултат носи и сериозна отговорност, а следващата стъпка е възстановяване на доверието в институциите. Радев изрази готовност за диалог с други политически сили, включително с ПП-ДБ по ключови теми като съдебната реформа.

„Прогресивна България“ е за европейски път на България, за силна България в силна Европа. Но Европа има нужда от критично мислене, от прагматични действия, за да не се превърне в жертва на морално лидерство в нов свят без правила. Има нужда от нова архитектура на сигурността и във връщането на статута на Европа на индустриална сила, каза Радев в отговор на въпрос на „Асошейтед прес“.

На реплика за негово изказване, че трябва да се възстанови диалогът с Русия, Радев посочи, че в същата посока разсъждават и европейски лидери като президентът на Франция Еманюел Макрон, канцлерът на Германия Фридрих Мерц и др. Европа трябва да се стреми към стратегическа автономия, да спре процесът на деиндустриализация, а без достъп до евтини енергийни ресурси не можем да говорим за конкурентоспособност, поясни Радев. 

ПП-ДБ: „Има шанс за дълбока промяна“

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ определиха резултатите като възможност за сериозни институционални реформи.

„Българските граждани излязоха и показаха, че искат промяна“, заяви Асен Василев, като акцентира върху необходимостта от избор на нов Висш съдебен съвет и главен прокурор.

От коалицията поздравиха победителя, но запазиха резерви по отношение на бъдещи коалиции, като уточниха, че ще коментират след окончателните резултати.

ГЕРБ-СДС: „ Без коалиции, без сглобки“

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари за подкрепата и поздрави първата политическа сила, но подчерта, че изборният резултат е само част от уравнението, като в същото време изглежда затвори вратата пред бъдещо взаимодействие, поне явно, с първата политическа сила.

„Без коалиции, без сглобки. Да спечелиш изборите е едно, да управляваш е съвсем друго. Преговорите ще решат кой ще управлява“, заяви той, като допълни, че партията е готова както за участие във властта, така и за опозиция.

ДПС: обвинения за натиск и заявка за защита на избирателите

Лидерът на ДПС Делян Пеевски благодари на избирателите и ги определи като „герои“, но отправи критики към начина на провеждане на изборите.

Според него е имало сериозен институционален натиск по време на кампанията, като партията ще търси отговорност.

Въпреки това Пеевски подчерта, че ДПС ще продължи да отстоява своята политическа линия и кауза.

 

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button