Начало България Проверки на МРРБ на пътища в гаранция установиха отклонения от качеството

Проверки на МРРБ на пътища в гаранция установиха отклонения от качеството

165 километра нови и основно ремонтирани пътища, които още са в гаранция, са проверени през месец септември от Института по пътищата и мостовете към Агенция „Пътна инфраструктура“. При над 50% от инспектираните участъци са установени отклонения от качеството и техническите изисквания. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, който заедно със заместник-министър Николай Найденов и инж. Веселин Димитров – директор на Института за пътища и мостове, представиха резултатите от извършените проверки на участъци от републиканската пътна мрежа. Взети са общо 312 сондажни проби от 12 обекта в гаранционен срок, като на 7 от тях са установени разминавания на дебелината на асфалтовите пластове с проектните. На 4 от проверените 13 пътища за равност са открити нередности.
От публикуваната от Министерство на региоанлното развитие и благоустройствопто информация става ясно, че сред проверените пътища с установени несъответствия има и такива в Северозапдна България. Сред тях е близо 9-километров участък по направлението Бяла Слатина – Плевен. Там към този момент вече са предприети действия за отстраняване на дефектите, като няма претенции от страна на изпълнителя за констатираните отклонения, уточниха от регионалното министерство. 
Разлика има в основните асфалтови пластове и цялата дебелина на асфалта, като отклоненията са различни в различните участъци. Такъе е случаят с пътя Бяла Слатина – Плевен, където са измерени асфалтови пластове (износващ и долен) с по-малки дебелини, които не отговарят на проекта.
Представители на ИПМ са извършили измервания на надлъжната равност с лазерен профилограф Dynatest MARK IV на общо 13 обекта в гаранционен срок, като на 4 от тях са констатирани нередности. Така например на „Път III-103, Мездра – Роман – от км 0+000 до км 27+666“ измерената равност и в двете ленти не отговаря на изискванията. 
Относно проверките на мостови съоръжения през септември проверени общо 5 обекта, като на 3 от тях са констатирани дефекти. Сред тях е мостът над р. Ботуня по трасето на първокласния път Монтана – Враца. Там са констатирани повреди в дилатационните фуги. Има следи от течове по тротоарните конзоли на пътната плоча. Гаранционният срок на обекта обаче е изтекъл и не могат да се предприемат действия за гяаранционно отстраняване на дефектите
Снимка: МРРБ

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button