Начало България Монтана отбеляза празника на града с шествие, водосвет и богата културна програма

Монтана отбеляза празника на града с шествие, водосвет и богата културна програма

С тържествени прояви, празнично шествие и участието на гости от страната и чужбина Монтана отбеляза празника на града, посветен на Светия Дух – небесния покровител на общината.

Празничният ден започна с архиерейска света литургия в храм „Свети Дух“, отслужена от Пахомий. След богослужението десетки жители и гости на града се събраха пред храма „Св. Св. Кирил и Методий“, откъдето с духов оркестър и празнично шествие се отправиха към площад „Жеравица“.

В центъра на града митрополит Пахомий отслужи водосвет за здраве и благоденствие и отправи послание за единство, духовност и съпричастност. В честванията се включиха представители на местната и държавната власт, както и делегации от 13 държави. Част от празничната програма бяха и фолклорни състави от България, Италия, Гърция, Словакия, Чехия и Босна и Херцеговина.

Кметът на Монтана Златко Живков поздрави събралите се граждани и гости, като подчерта постигнатите успехи на общината през последните години в развитието на градската среда, културната инфраструктура и съхраняването на местното културно наследство.

Празничната програма продължава вечерта с концерт от XIX Международен фолклорен фестивал „Тъпан бие, хоро се вие“. Кулминация на честванията ще бъде участието на Дара Екимова, след което празникът ще завърши с тържествена заря.

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button