Начало Архив Кметът на Видин и деца от училище „Любен Каравелов“ засадиха фиданки

Кметът на Видин и деца от училище „Любен Каравелов“ засадиха фиданки

Кметът Огнян Ценков и ученици от екоклуба в ОУ „Любен Каравелов“ се включиха в пролетната кампания на Община Видин за засаждане на дръвчета в жилищните комплекси в града. Залесителната акция се осъществи в парковото пространство пред блока на кръстовището на ул. „Широка“ и ул. „Христо Ботев“. Там вече има четири нови дръвчета – червенолистен шестил, червонолистна джанка, японска череша и кестен. А най-важното е, че децата научиха важен урок за значението на дърветата за екосистемата на един град, както и затова как се засаждат фиданки и какви грижи са необходими, за да растат дърветата здрави и силни.
Кметът на Видин разказа на малките еколози, че през есента са били засадени над 170 фиданки, предимно в паркове и градинки. „За тази година решихме да разширим обхвата и да засадим дръвчета и в жилищните комплекси. Предвидили сме 40 дръвчета за к-с „Гео Милев“, „Панония“, „Крум Бъчваров“ и „Химик“. Сигурен съм, че ще запомните този ден. Сигурен съм и, че вие много добре знаете, че дръвчетата са най-важната част на зелените площи в град Видин – дърветата са много полезни, защото пречистват въздуха, намаляват шума, намаляват праха във въздуха и създават много хубава естетическа среда“, обясни кметът на учениците. Той подчерта, че децата са бъдещето и надеждата, която ни дава сили да продължаваме напред и увери възпитаниците на ОУ „Любен Каравелов“, че ще имат възможност да растат в една хубава градска среда, с много градинки, паркове, дръвчета и зеленина.
Едно от децата – Кристофър, който живее точно в блока, пред който бяха посадени дръвчетата, благодари на кмета за инициативата и сподели, че се радва за новите дръвчета. Инициативата подкрепиха и живущи в района, които бяха категорични, че е нужно да има повече дървета и е хубаво да има по-често подобни кампании. Нужен е обаче и по-засилен контрол, така че новите фиданки да бъдат опазени и новите дървета още много години да радват живущите в района, категорични бяха видинските граждани.
Ландшафтната архитектка Даниела Димитрова от озеленителната фирма „Еко-Титан“ разказа, че дръвчетата са подбрани и заради техните декоративни качества. „Това са силно декоративни видове. Японската череша е едно от най-красивите дървета. Акцентира се и на червения цвят – червенолистен шестил, червенолистна джанка. Това е едно централно място, близо е до детска площадка и е редно да е красиво. Освен това видовете, които се избират, трябва да бъдат съобразени с това, че са близо до детски площадки, тоест да не оказват вредно влияние, защото някои растения и това правят“, обясни Даниела Димитрова. Ландшафтната архитектка допълни, че на още десетина места в град Видин, между блоковете в жилищни комплекси, са насадени дръвчета, като местата са подбрани така, че когато дръвчетата се развият няма опасност да пречат на жилищните сгради.
Фиданките, които се засаждат, са по-скъпи, тъй като са поне десетгодишни. Това обаче означава, че много по-бързо ще се развият в големи дървета и ще започнат да изпълняват предназначението си – да допринасят за по-чист въздух и по-красива градска среда във Видин.
НИЕ

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button