Концепцията за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй” след изчерпване на експлоатационния ресурс на блокове 1 до 4 датира от началото на 80-тe години на миналия век. По време на изграждането на 5 и 6 блок са предвидени три потенциални площадки за нови блокове. Тази концепция е разглеждана нееднократно след това, в частност в контекста на преждевременното извеждане от експлоатация на блокове 1 до 4, свързано с присъединяването към ЕС.
Последното предварително проучване на осъществимостта на евентуалното ново строителство на
площадката на „Козлодуй” е извършено през 2009 г. от водещи европейски компании. Проучването потвърждава икономическата целесъобразност на изграждането на един или два нови блока, като се използват наличните активи на АЕЦ, като електрическа и техническа инфраструктура, съществуваща надеждна система за радиационен мониторинг, работещ авариен план, наличие на съоръжения за вторична преработка на радиоактивни отпадъци и съхраняване на отработено гориво, наличие на квалифициран и опитен персонал, планирано изграждане на национално хранилище за ниско-и средноактивни отпадъци в близост до АЕЦ и др. Изследването заключава, че мощност от ново поколение би могла отчасти да компенсира затварянето на блокове 1 до 4 (1760 MW), като гарантира надежден източник на електроенергия. Използването на площадка „Козлодуй” позволява да бъде напълно и ефективно оползотворена инфраструктурата, изградена от АЕЦ „Козлодуй” (която след спирането на блокове от 1 до 4 се използва само до 50%), като по този начин се постига намаляване на първоначалните инвестиции и оптимизиране на условията на тяхното възвръщане.
Построяването и въвеждането в експлоатация на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ
„Козлодуй” ще допринесе за постигане на следните цели в дългосрочен времеви хоризонт от около 60 години: икономически целесъобразно и ефективно използване на пълния капацитет и възможности на наличната инфраструктура на територията на площадката на АЕЦ „Козлодуй”; пряко и косвено повишаване на заетостта на населението в Северозападна България; запазване на научно-техническия потенциал на Република България в областта на използването на върхови технологии и силен стимул за растеж на българската икономика; възможност за износ на електроенергия към страните от Балканския регион; обезпечаване на сигурни доставки на енергия, при условията на разширяване на мирното използване на ядрената енергия по начин, който осигурява ядрена безопасност и сигурност и минимизира риска от разпространение на ядрени материали; значително намаляване на общите емисии на парникови газове чрез развитието на ядрената енергетика заедно с прилагането на други ефективни мерки, като съхраняване на енергията, подобряване на енергийната ефективност и увеличаване използването на възобновяеми енергийни източници; изпълнение на Енергийната стратегия на Република България до 2020 г. и в частта насърчаване развитието на ядрената енергетика.










