Инвестиционен проект за изграждането на система за съхранение на електрическа енергия (батерии) и център за данни (Data Center) в района на град Кула обсъди Общински съвет – кула . Във връзка с тези намерения Общинският съвет в Кула взе решение за започване на процедура за учредяване на учредяване на възмездно право на строеж за срок от 25 години върху имот частна общинска собственост с площ от 8240 кв.м, върху който инвеститорът – новоучреденото дружество „Ел Парк Кула“, да реализира инвестицията.
Инвестиционните намерения бяха представени пред общинските съветници от Румен Денчев от ЕЛ ПАРК Кула, който обясни, че компанията кандидатства за учредяване на възмездно право на строеж без търг за срок от 25 години, тъй като това е приблизителният живот на батериите. „Като на този имот искаме да направим система за съхранение на ел. енергия с мощност до 10 мегавата и капацитет ние сме написали 40 мегават часа, но предпочитаме да бъде 20 мегават часа. При изграждането ще бъдат ангажирани около 10-15 човека, при експлоатацията – около 5-10 души. Стойността на този проект ще е в размер на 3 милиона евро“, обясни той. По думите му, проектът не предвижда изграждане на нови мощности – ще се купува енергия от националната мрежа, от ЕСО в моментите, когато цената е по-ниска, тази енергия ще се съхранява в батериите, след което в моменти, когато цената е по-висока, ще се продава обратно на ЕСО, тоест печалбата ще идва от маржа в цена купува и цена продава
Другият обект, който се планира да бъде изграден в имота, е data center, с мощност 10 мегавата, допълни Денчев. „Data center – всяко голямо предприятие се включват в такъв център за съхранение и обработка на данни, това са сървъри и IT техника вътре са събрани. При експлоатацията ще бъдат ангажирани 20 души, при строителството – около 10-15 души. Стойността на този проект е 70-80 милиона евро – ние нямаме такива пари, но имаме инвеститори, които ще влязат в нашата фирма и те ще инвестират тези пари, разбира се от Западна Европа идват такива инвеститори“, отбеляза Денчев, като допълни, че за изграждане на обектите ще бъдат направени фундаменти, върху които ще се монтират контейнери.
Със свое решение, ОбС-Кула допълни Програмата за управление и разпореждане с общински имоти, като включи в нея имота, към който инвеститорът проявява интерес. Освен това местният парламент взе решение за откриване на процедура за учредяване на възмездно право на строеж за същия имот. Кметът на Община Кула беше упълномощен да възложи изготвянето на пазарна оценка на имота и да извърши всички последващи действия по процедурата.













