Начало Видин Във Видин бе учреден Регионален съюз на физиците

Във Видин бе учреден Регионален съюз на физиците

Във Видин вече има Регионален съюз на физиците. Структурата беше официално учредена на 13 октомври. За неин пръв председател бе избрана Теодора Ганчева, за секретар бе определена Поли Градомирова.

Мотивите за създаване на новата структура бяха представени на пресконференция, в която участие взеха проф. дфн Иван Лалов, бивш министър на образованието и дългогодишен ректор на Софийския университет, проф. дфзн Александър Драйшу, председател на Съюза на физиците в България, доц. д-р Мая Гайдарова, член на Управителния съвет на Съюза на физиците, нашият съгражданин проф. Вили Лилков, също член на УС на Съюза, и началникът на Регионално управление на образованието Веселка Асенова.

„Смятам, че във Видин е време да учредим съюз на физиците и да покажем на нашите съграждани какво работим, какво правим. И да покажем на бъдещото поколение, на нашите деца, че те също могат и са тези, които трябва да ни наследят“, заяви Веселка Асенова, която е физик по образование.

Видин е един от интелектуалните центрове на България, заяви проф. Иван Лалов. „Физиката има роля не само за образованието, но и за формирането на културата и мирогледа на всеки човек“, категоричен беше ученият. Той коментира, че все повече в съвременното общество се засилва феноменът на недоверието в науката като цяло, което може да бъде преодоляно само ако съвременните научни идеи и достижения стигнат до широката аудитория, която е и една от задачите на регионалните структури на Съюза на физиците. „Надяваме се, че клонът на физиците във Видин ще играе точно такава роля“, заяви проф. Лалов.

49-ата Национална конференция по физика се планира да бъде във Видин

Учредяването на Регионален съюз на физиците е във връзка с плановете през 2021 година Видин да е домакин на 49-ата Национална конференция по физика, обясни проф. Вили Лилков. „В Регионалния съюз могат да членуват не само физици по образование, но и всички, които се интересуват от физиката и от науката като цяло. Идеята на този клон е не само да бъде като съорганизатор на Националната конференция, но и да се развива и да се включи в общия ритъм на работа на Съюза на физиците в България и да помага за популяризирането на физиката“, посочи проф. Лилов, който е определен за председател на организационния комитет за 49-тата Национална конференция по физика.

Плановете са научният форум да се проведе в периода от 3 до 6 юни догодина, като кметът на община Видин д-р Цветан Ценков ще бъде поканен за почетен председател на конференцията, съобщи проф. Лилков. „Темата е „Физиката в STEM образованието и инженерните специалности“. Достатъчно широка тема, която предполага и достатъчно широко участие на учители и на всички хора, които са ангажирани със станалото модерно в последните години STEM образование“, обясни проф. Лилков. Той допълни, че са посетили Средно училище „Цар Симеон Велики“ и са се уверили, че базата там дава възможност за провеждане на подобен научен форум, и то на едно много високо ниво.

„Всички ние идваме с убеждението, че образованието е една непреходна ценност и че образованието по физика е това, което, запалвайки искрата на интереса в децата, ще им разкрие колко красив и разбираем може да бъде светът около тях“, посочи на свой ред проф. Драйшу. Той сподели, че с колегите му се надяват, че научната конференция, която ще се проведе догодина във Видин, ще предизвика интереса не само на учителите, но и на учениците, за които са предвидени специални ученически сесии.

Съюзът на физиците ежегодно провежда национални конференции по физика на определена тематика, допълни доц. Мая Гайдарова. „Тези конференции представляват едно общество от всички заинтересовани лица – учители, научни работници, преподаватели във висшите училища и младежи. Надявам се да направим нашата конференция в този прекрасен град и да заинтригуваме и обществеността във Видин и по този начин да приобщим града към нашата идея за популяризиране на физиката, да покажем значимостта на тази наука, която е важна част от човешката култура“, посочи доц. Гайдарова. Тя сподели, че с колегите й от Съюза на физиците са силно впечатлени от подкрепата, която среща идеята за организиране във Видин национална конференция по физика – както от страна на местните институции, така и сред представителите на образователните среди в града.

НИЕ

 

Споделете тази статия

Вашата реклама тук
Размери: 336x280 px

Абонирайте се

С натискането на бутона „Абониране“ потвърждавате, че сте прочели нашата Политика за поверителност.
Call Now Button