След повече от две десетилетия прекъсната традиция, Видин отново ще има клуб по вдигане на тежести. Първи стъпки за възраждане на славния в миналото клуб „Юнак“ бяха направени с провеждането на учредително събрание – първа стъпка към регистрация на спортния клуб. Основен инициатор за това начинание е Радослав Рачев, който беше определен и за председател на клуба.
Сред учредителите на клуба личат имената на изявени в близкото и по-далечно минало, а и в момента видински състезатели и треньори – Богомил Петров (участник на Олимпиадата в Токио), Людмил Кочев (заслужил треньор, многократен световен рекордьор за юноши), Здравко Младенов (майстор на спорта, треньор), Анатоли Димчев (треньор), Веско Христов (майстор на спорта), Виктор Бойчев (майстор на спорта), Сашо Тихомиров (дългогодишен деятел на спорта), Радослав Рачев (многократен медалист от първенства за юноши и за мъже, вицеевропейски шампион за мастери), Любен Перчински (многократен медалист от първенства за всички възрастови групи, световен и двукратен европейски шампион за мастери).
Учредителното събрание откри Любен Перчински – европейски и световен шампион по вдигане на тежести за ветерани, както и лицензиран треньор по вдигане на тежести, който подчерта, че идеята е да се възроди славната видинска школа по вдигане на тежести. „Видинската школа е основоположник на световната юношеска тежка атлетика – оттам, от тренироките на Илия Николов, са въведени първите максимални натоварвания в детско-юношеска възраст и оттам излиза една плеяда от велики видински тежкоатлети: Цвятко Петков (присъстващият тук); Людмил Кочев; световният рекордьор Богомил Петров… В течение на годините доста треньори са работели, доста успехи има, редица майстори нас спорта, редица медалисти, редица републикански шампиони… Това нещо ние искаме да го възстановим. Искаме да помогнем на днешното поколение да започне да тренира, да бъде активно, да печели и предимно да бъдат добри спортисти и много добри хора“, подчерта Любен Перчински.
Гост на събранието беше общинският съветник Милен Милчев, който пожела успех на начинанието, защото то цели да поправи една жестока несправедливост – традицията на спорта вдигане на тежести във Видин да бъде прекъсната. „И дано видинската тежка атлетика да се върне там, където й е мястото – на национално и международно ниво: там, където е била и където трябва да бъде“, каза Милчев.
На учредителното събрание бяха определени ръководните органи на новия спортен клуб, приет беше устав, а за председател единодушно учредителите избраха Радослав Рачев, който беше упълномощен да извърши всички необходими действия за регистрация на клуба. Рачев изрази надежда, че до няколко месеца документацията на клуба ще бъде уредена. По думите му целта е клубът не просто да съществува, а и да участва в състезания и, по-важното, да допринася за изграждане на дисциплина, характер и силна воля у децата.
Следващото предизвикателство пред клуба е осигуряването на зала, като се водят разговори това да е залата в спортна зала „Фестивална“, където в миналото са се водели тренировките по вдигане на тежести.













