Публикувано от nie на Пон., 08/30/2021 - 12:06
Петнадесетото издание на Турлашкия фолклорен събор „Када кум прасе и ти вречу“ се проведе в Чупрене от 27 до 29 август. След като миналата година събитието не беше проведено, тази година с още по-голямо желание организаторите – Община Чупрене и местното читалище „Христо Ботев-1897 г.“ се впуснаха с ентусиазъм в организацията на турлашкия събор. Стотици участници се стекоха от близко и далеч, нетърпеливи да станат част от този невероятен празник на турлашкия бит, фолклор и душевност, придобил вече национална популярност.
Официалното откриване на събора беше на 27 август. Сред официалните гости на събитието бяха Нина Петкова, кмет на община Георги Дамяново; Илиян Бърсанов; кмет на община Брегово; Александър Александров, кмет на община Ружинци; Владимир Владимиров, кмет на община Кула; Владан Радованович, представител на Община Княжевац.
Водосвет за здраве отслужи Негово Високопреподобие архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия. „Отново празнуващо Чупрене приема в своите обятия многолюдно стеклото се множество хора, за да отбележим поредния петнадесети Турлашки фолклорен събор, по повод на което и ние се озоваваме на тази сцена, за да може с Божия помощ и молитва, издигайки светия кръст да благословим всички присъстващи и всички, които ще дойдат в Чупрене, с благопожелание за здраве, успехи, щастие и всяко благополучие в живота“, благопожела Негово Високопреподобие. И допълни: „Чупрене и в празник, и в делник си остава гостоприемно място, над което бди на будна стража гордият Миджур и всеки, който веднъж е дошъл тук, се е влюбил в това място, която Бог щедро е дарил – щедра е била десницата Божия, когато е творила този край на майка България да има бистра планинска вода, чист въздух, тучна зеленина и растителност и хубави, добри и гостоприемни хора“.
Кметът на община Чупрене Анжело Добричов приветства присъстващите с „добре дошли“ на Петнадасетия турлашки фолклорен събор „Када кум прасе и ти вречу“. „Един събор, чието начало е поставено от човек, който, за съжаление, вече не е сред нас – кметът, учителят Младен Младенов. Неговото дело бе продължено от следващите кметове и така до днешни дни. Тези, които са участвали на предишни издания, знаят, че нашият събор няма състезателен характер – ние сме тук, за да се забавляваме, да покажем нашите традиции, обичаи, бит и нрави. Ние сме тук да създадем нови приятелства“, каза Добричов. Той цитира думите на великия майстор Кольо Фичето: „Нека не градим дувари, които да ни разделят, нека да създаваме мостове, които да ни свързват“. Кметът на Чупрене пожела на всички весело прекарване през трите дни на събора, много положителни емоции, като призова към спазване на противоепидемичните мерки, които настоящата ситуация изисква. След което обяви XV-ият Турлашки фолклорен събор за открит.
Фоклорната програма беше богата и разнообразна, като в центъра на красивото село Чупрене се изявиха стотици самодейци, които предадоха на публиката своята любов към фолклора. Празникът донесе незабравими емоции и зареди с енергия всички, които имаха щастието да станат част от него. Съборът привлече и множество производители, търговци и занаятчии, които бяха разположили своите щандове по главната улица на населеното място.
Въпреки трудното време, Чупрене отново бе домакин на уникалното събитие, през трите дни на което бе разказана истинска фолклорна приказка, в центъра на която беше самобитната култура на турлака, чиято житейска философия е събрана в името на фестивала „Када кум прасе и ти вречу“. В превод фразата гласи, че когато кумът обещава на сватбата, че ще даде това и онова, младото семейство трябва да е готово да приеме подаръка веднага, в случай че кумът се откаже. В метафоричен смисъл това означава, че когато в живота нещо ти се дава, ти трябва да имаш готовност да го вземеш, че после може и да съжаляваш. Празници като турлашкия фолклорен събор са ценни, защото съхраняват българския фолклор. А докато го има фолклорът ни, ще я има и България.
НИЕ