.
.
.
Етапа на подготовка на детето за училище е особено важен, тъй като именно тогава се поставя основата за успешното му обучение.
На какво трябва да обърнете специално внимание, когато подготвяте детето за училище? Как да определите готовността му да учи и какви препоръки от психолозите да следвате?
Променете отношението си
Първото нещо, което родителите на бъдещия първокласник трябва да разберат е, че детето вече не е вчерашното им бебе. Психологическата готовност предполага шест или седемгодишно дете да се стреми към нова, по-отговорна роля – ролята на ученик. Съответно и отношението „ние сме в без пет минути до първокласник“, ще трябва да бъде леко „оптимизирано“. Какво означава това?
Около година преди постъпване в училище родителите най-вероятно ще започнат да осъзнават, че заповедите и увещанията са загубили своята ефективност, като сега аргументите и убежденията са започнали да работят много по-ефективно в общуването с детето.
Слушайте детето
Сега за детето става особено важно желанието на родителите да го чуват и разбират, да проявяват внимателното отношение към неговите мнения и преценки. Бъдещият ученик се нуждае на първо място от атмосфера на любов и уважение, защото само така той ще расте спокойно и ще се развива пълноценно. Логично е родителите да се интересуват от увлеченията на детето си в предучилищна възраст, да започнат да разбират индивидуалните му особености и да бъдат последователни по въпросите на възпитанието.
Бъдещият ученик се нуждае от атмосфера на любов и уважение, само така той ще расте спокойно и ще се развива пълноценно.
Поддържайте във всичко умереност
Въпреки факта, че постоянството и способността да се концентрира вниманието за повече от 30 минути, се считат за един от основните критерии за готовност за училище, не трябва веднага да поставяте детето си на бюро за половин час. Със сигурност в началото пределите на неговата издръжливост ще са много по-малки. Ето защо е по-добре да започнете занятията с 10 минути на ден, като всеки път увеличавате продължителността им с няколко минути.
Предлагайте алтернативни дейности
Не забравяйте да редувате часовете с почивка, игра или промяна на дейността. Прекалено „академичното“ представяне на материала може да предизвика загуба на интерес и отхвърляне у детето.
Поддържайте приятелството
Когато подготвяте дете за училище, си струва да обърнете внимание на подобряването на отношенията му с връстниците. Способността да общува с други деца, желанието да играе групови игри, способността да споделяте успехи и неуспехи, победи и загуби с приятели – всичко това е много полезно за адаптацията му в общообразователно училище.
Най-честите заблуди на родителите
„Той ще научи това в училище!“ Да, разбира се, в първи клас детето ще се учи да пише, чете и смята. И няма нужда да се занимавате с предметна подготовка за училище. Но отиването в другата крайност и пълното пренебрегване на подготовката също не е от полза. За да може детето да се чувства уверено в първите дни на училище, струва си да се обърне внимание на организационните въпроси и самия процес на обучение. В крайна сметка за детето голяма част от случващите се дейности и събития в училищния живот ще предизвикват изумление и учудване. Например простата задача на учителя „Отворете тетрадката и напишете (нарисувайте)“, може сериозно да озадачи някои вчерашни деца в предучилищна възраст не на шега. Те наистина ще отворят тетрадката, но например в средата и ще започват да пишат в центъра на листа. Но ако на детето е било обяснено предварително, дори на етапа на подготовка за училище, какво е тетрадка и как да работи правилно в нея, досадните недоразумения биха могли да бъдат избегнати. Има много такива малки неща, понякога неочевидни за родителите в предучилищната подготовка. Грижата за детето в подготвителния етап ще помогне да се запази интерес към ученето, ще даде стимул да се учи с увлечение и ще помогне да се възприемат положително училището, учителите и процеса като цяло.
„Училището не е място за шеги!“ Представяйки учебните години като нов, важен и интересен етап, някои родители са твърде сериозни и се фокусират върху трудностите, които очакват първокласника. Всичко това може да изплаши детето. Когато говорите за това, което го очаква в първи клас, по-добре е да подчертаете не трудностите („Училището не е детската градина“), а положителните, светли страни на училищния живот. Много е важно детето да се чувства подкрепено и в безопасност; това ще направи адаптацията в първи клас по-плавна и лесна.
„Трябва да бъдеш пълен отличник!“ Оценките също не са повод за сплашване, още повече че не се поставят в първи клас. Затова вместо твърдения като „Чети повече, иначе ще получаваш само лоши оценки!“, „Ще се наказваме за лоши оценки“, е по-добре да обърнете внимание на детето върху самия учебен процес: „Ще имаш различни уроци.“, „Ще научиш много интересни неща”, „С течение на времето ще имаш нови приятели.” Много е важно да поддържате вярата на детето в собствените му сили, да го усещате, че е спокойно и уверено прекрачва прага на класната стая.
Препоръки на психолозите към родителите
За да учи успешно, детето трябва да може да се концентрира, да има добра памет, развито логическо мислене и добро въображение. И всички тези качества се развиват в играта, в движението. Не бива да забравяме, че за децата под седемгодишна възраст водеща дейност остава играта. Ето защо е възможно и необходимо в подготовката на детето за училище да се включат игри и забавни упражнения за развитие на фината моторика и речта.
Важно е да се продължи развитието на уменията за самостоятелност на детето – те са не по-малко важни от познаването на букви и цифри. Бъдещият ученик трябва да може да се грижи за себе си: да среше косата си, да се облича, да връзва връзките на обувките си, да потърси съвет от възрастни и пр. На детето е необходимо да се поставят прости задачи вкъщи, такива, които биха били интересни за изпълнение. С такива дейности детето неусетно ще бъде мотивирано да учи, защото основният стимул за придобиване на нови знания, умения и способности е именно интересът.
Паметка за родителите за всеки ден
Ето някои практически съвети как да се справите с детето си, докато се подготвя за училище.
Започнете да следвате строг дневен режим. Обучението в училище означава всеки ден детето да се събужда по едно и също време. Ето защо е по-добре, ако няколко месеца преди училище детето започне да свиква да си ляга навреме (не по-късно от 21-22 часа) и да става навреме (в 7-8 сутринта).
Провеждайте занимания в игрова форма. Не забравяйте, че основната ви цел е да създадете у детето интерес към придобиване на нови знания, да го научите да не се страхува да прави грешки и да намира общ език със съучениците си. Затова не е добре по цял ден да се „стои над книгите“ – ходете повече, играйте, общувайте! Например, за да тренирате паметта му, пребройте птиците, докато вървите или обърнете внимание на цветовете на колите. У дома, след разходка, попитайте детето колко бели коли е видяло и кои птици са му направили силно впечатление.
Разговаряйте, разговаряйте, разговаряйте. Най-лесният начин да развиете речта е да говорите повече с детето си. И не непременно с „обратна връзка“ – просто описвайте вашите действия, какво правите и в каква последователност. Няма значение дали печете торта, засаждате цветя или сервирате закуска. Простите ситуации ще помогнат за развитието на речта на детето, ще попълнят неговия речник и ще го научат да изгражда причинно-следствени връзки. За да развиете положително отношение към училището у детето си, често разказвайте забавни истории от училищния живот.
Друга добра традиция е сутрин да говорите за плановете си за деня, а вечер да обобщавате и да си припомняте как сте прекарали деня. Не забравяйте, че имате много причини да говорите с детето си, да разкажете повече за себе си, за света и за него.