СУ „П.Р. Славейков“ бе домакин на мобилност по проект „Шахмат – шах приятели“, финансиран по програма „Еразъм +“

Сподели: 

Как образователните и логическите игри могат успешно да се използват за увеличаване на мотивацията на учениците и за повишаване на техния успех? Да дадат отговор на този въпрос са си поставили за цел училища от шест държави – България, Полша, Испания, Литва, Унгария и Румъния, партньори по проект „Шахмат – шах приятели“, финансиран по Програма „Еразъм +”, ключова дейност К2. За същността на проекта говори и името му, което представлява игра на думи – Checkmates – chessmates („Шахмат – шах приятели“).

Проектът е в момента във втората си година и ще приключи през септември 2020 година. В него участват ученици от четвърти до осми клас. От българска страна партньор е Средно училище „П. Р. Славейков“ – град Видин, което от 18 до 22 ноември беше домакин на поредните дейности по проекта, като преди това срещи на партньорите са проведени в Унгария, Румъния и Полша. А след мобилността в България остават още две, които ще бъдат догодина – през месец март в Литва и през месец май в Испания.

„Темата е използване на логически игри за повишаване на мотивацията на учениците. По този проект се опитваме да внедрим логически игри в процеса на обучение, като по този начин децата едновременно да усвояват някакъв конкретен учебен материал и да развиват своето логическо мислене и въображение“, обясни старши учителят по информационни технологии в СУ „П. Р. Славейков“ г-н Светослав Георгиев, който е координатор на проекта за България.

Една от целите на партньорите е включването на деца със специални образователни потребности. „Надяваме се в края на проекта, благодарение на дейностите, в които децата със специални образователни потребности участват, тези ученици да успеят да си повишат доста успеха, като се засили мотивацията им за работа в училище“, посочи преподавателят.

Той разказа, че програмата на мобилността, на която видинското училище бе домакин, започнала с презентации, с които учениците представили своите училище, градове и държави. Включена била и културна програма, свързана с опознаване на забележителностите на Видин. „Основните дейности обаче бяха разучаване на образователни и логически игри като „Тривиадор“, „Танграм“ и др. Освен това разучихме програмата за изучаване на роботика – в нашето училище има клуб по роботика „Робослав“, с който участваме на различни състезания и разучаваме програмиране на лего роботи“, обясни още г-н Светослав Георгиев.

За това как се е родила идеята за този проект, по който координатор е партньорът от Румъния, разказа Габриела Пастор, която е директор на училище в румънския град Орадея. Тя припомни, че през 2011 година Европейската комисия препоръча шахматът да бъде въведен като дейност във всички училища. Когато през 2012 година Габриела Пастор станала директор на училището, изпълнила тази препоръка. Година по-късно за пръв път бил подаден проект, в основата на който била ролята на шахмата в образователния процес, но този проект не бил одобрен.

„Ние обаче не се отказахме. Преработихме проекта, като в него, освен шахмата, включихме и логически игри. Намерихме чудесни партньори. И този път кандидатствахме успешно. Хубавото е, че това, което си представяхме, когато разработвахме проекта, се получи на практика, защото шахматът е универсален език, такъв са и логическите игри и те помагат учениците да развият своето мислене, както и допринасят за промяна на поведението на проблемни ученици. И не на последно място, чрез този проект се развиват и трансграничните контакти, той дава възможност за опознаване на традициите на други държави и това обогатява всички участници“, сподели координаторът на проекта Габриела Пастор.