Продължава активната работа на младите европейски детективи от Видин

Сподели: 

Продължава активната работа на младите европейски детективи от Видин и в условията на дистанционно провеждане на дейностите по проекта, наложено от извънредното положение в България. С подкрепата и онлайн насоките на управителя на Областен информационен център – Видин (ОИЦ), учениците от 11 „б” клас от ГПЧЕ „Йордан Радичков“ са изпълнили успешно всички задачи, поставени в рамките на урок 2 по проект Open Cohesion School, с българско мото „Детективи на европейски проекти“, съобщиха от ОИЦ.
Изцяло онлайн и проучвайки публикации, младите хора са се запознали със специфични характеристики на информацията. С особен интерес учениците са усвоили техники за визуализиране на данни, полезни за най-доброто им представяне на събраната информация за софтуера и работните инструменти за създаването на добър продукт в областта на журналистиката, подчертаха от ОИЦ. Видинските участници в проекта са написали статия от 16 страници за децата с увреждания в институции – „Домът е отговорност“. В нея, с оглед мониторинга на проекта за деинституционализация „Домашен уют и грижа за деца в риск“ на Община Видин, младежите описват световния и българския опит в тази сфера, както и какво представляват специализираните институции.
Видинските евродетективи са активни и в социалните мрежи. Те популяризират работата си чрез страницата Dep Com във Фейсбук, профил в Инстаграм, блог, както и активно документират със снимки и видео дейността си. Целта е не само да изпълнят заложените им задачи в рамките на уроците по проекта, но и да привлекат още веднъж вниманието на обществото към темата за децата с увреждания в институции, посочиха от ОИЦ и подчертаха, че екипът им ще продължи да съдейства на младите хора в реализирането на тези техни цели.
Open Cohesion School (с българско мото „Детективи на европейски проекти“) е международен иновативен проект на Европейската комисия, в който участват България, Хърватия, Португалия, Испания (регион Каталуния) и Гърция. Нашата страна участва в проекта чрез Мрежата от областни информационни центрове, конкретно с шест от центровете: Видин, Бургас, Пазарджик, Силистра, Шумен и Ямбол. Проектът се координира от дирекция „Централно координационно звено“ в администрацията на Министерския съвет, а ОИЦ действат „на място“ като директна контактна точка за учениците и училищата, включени в дейностите по проекта.