На 20 май както всяка година се отбелязва Световният ден на пчелите. Тазгодишната тема за опазването им е под мотото Bee Inspired by Nature to Nourish Us All – Вдъхновени от природата, те подхранват живота на планетата. Това послание подчертава значителната роля, която пчелите и другите опрашители играят в агрохранителните системи и здравето на екосистемите на нашата планета.
Всъщност опрашителите са все по-застрашени от загуба на местообитания, неустойчиви земеделски практики, изменение на климата, замърсяване и инвазивни видове. Намаляването на популациите им застрашава видовото разнообразие, производството на храни, увеличава разходите и изостря продоволствената несигурност, особено за селските общности.
Опрашването е от съществено значение за агрохранителните системи, като подпомага производството на повече от 75% от световните култури, включително плодове, зеленчуци, ядки и семена. В допълнение към увеличаването на добивите, опрашителите подобряват качеството и разнообразието на храните.
От Европейската асоциация по пчеларство (EBA) алармират, че пчелите вече не могат да оцелеят без помощта на пчеларите.
„Пчеларите губят мотивацията си да продължат и ако започнат да изоставят пчеларството, ни очаква катастрофа в съвсем близко бъдеще. Просто ще има по-малко пчели всяка година и в резултат на това безплатната услуга за опрашване, която те предоставят, ще изчезне – нещо, което ще окаже сериозно влияние върху производството на храни”, подчертава президентът на асоциацията Бощян Ноч.
Сред основните проблеми е фалшивият мед. Според организацията е необходимо Европа спешно да предприеме конкретни мерки в подкрепа на пчеларите и за защита на потребителите. Предлага се временно да се забрани вносът на мед от страните с най-много нарушения и да се засили контролът на входните точки в ЕС. Такъв мед не трябва да достига до магазините.
Друга важна стъпка е осигуряването на директни плащания за всеки кошер. Това трябва да стане чрез селскостопански и екологични мерки. „Само тази година приблизително 50% от пчелните колонии в Европа загинаха през зимата и без незабавна финансова подкрепа за пчеларите за управление на кошерите, сме изправени пред катастрофа както в производството на храни, така и в опазването на биоразнообразието!” предупреждават от асоциацията.
„Няма продоволствена сигурност в Европа без пчели! Незабавната подкрепа за пчеларите е от съществено значение за опазването на пчелите и с тях на опрашващата услуга, която те предоставят!”, категоричен е Бощян Ноч.
На 15 май темата е повдигната по време на онлайн среща на ръководството на EBA с еврокомисаря по околна среда. Представено е искане пчелите да бъдат част от екологичната политика на ЕС, а не само от аграрната. Предложено е да се осигурят средства за местни медоносни растения във всяка европейска страна.
„Представихме исканията на пчеларите за спешна подкрепа на пчеларството, защото ясно заявихме, че за съжаление пчелите не могат да оцелеят без помощта на пчеларите. Подчертахме и проблема с азиатския стършел”, обясняват от Асоциацията.
Участниците в срещата се съгласяват, че кабинетът на еврокомисаря по околна среда, този по земеделие и Европейската асоциация на пчеларството ще работят съвместно за определяне на конкретни мерки в подкрепа на сектора.
Световният ден на пчелите е обявен на 20 декември 2017 г. с резолюция на Общото събрание на ООН в Ню Йорк и е гласуван от 115 държави, включително всички в Европейския съюз. Повече от 200 000 животински вида са опрашители, по-голямата част от които са диви, включително пеперуди, мухи, птици, прилепи и повече от 20 000 вида пчели. Денят подчертава важността от защитата на опрашителите, които осигуряват постоянно наличие на плодове и зеленчуци, които хората консумират.