Обучение във Видин на студенти по „Здравни грижи“ още от следващата учебна година?
Публикувано от НИЕ на 2. February 2022 - 9:19
Темата за осигуряване на кадри за видинската болница беше обсъдена на работна среща в Народното събрание
Сподели:
От следващата учебна година може да започне обучението на младежи от Видин по специалността „Здравни грижи“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“. От пресцентъра на Народното събрание информират, че организирането на безплатно обучение, провеждането на практически занимания във видинската МБАЛ „Света Петка“ и предоставянето на стипендии на младежите са били акцент по време на организирана вчера (1 февруари) от заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова работна среща, в която участие са взели ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ акад. Христо Белоев, административният директор на филиала на университета във Видин Момчил Станков и изпълнителният директор на МБАЛ „Света Петка“ във Видин д-р Ивета Найденова.
Осигуряването на млади кадри, които да практикуват във видинската болница, ще подпомогне нейната дейност, още повече, че лечебното заведение има акредитация за провеждане на специализации и практики, коментира след срещата заместник-председателят на Народното събрание. „Обсъдихме възможността на бъдещите студенти по здравни грижи от видинските общини да се предложи да подпишат договор с МБАЛ „Света Петка“ и Русенския университет, който ще позволи тяхното обучение да бъде поето от държавата, а общините от областта да отпускат персонални стипендии по време на следването. След приключване на обучението младежите ще трябва да се върнат във Видин и да работят в МБАЛ „Света Петка“, като така ще бъдат осигурени квалифицирани млади специалисти за нуждите на областта“, допълни Росица Кирова.
Ректорът на Русенския университет акад. Христо Белоев посочи, че университетът има акредитация за обучение на медицински кадри и може да поеме ангажимент 10 студенти от региона да се обучават още от тази учебна година. „Има остра нужда от специалисти по здравни грижи, такива кадри все по-трудно се намират, затова ние трябва да ги създадем, подчерта той“. Ако видинската болница поеме ангажименти за практическото обучение на тези студенти и след завършване на образованието си те имат осигурена работа в болницата, те ще спомогнат и за развитието на лечебното заведение, и за укрепването на неговия капацитет, коментира акад. Христо Белоев.
Снимки: Народно събрание