Кметът Владимиров: Основната ни задача и цел е да осигурим оптимални условия за живот на населението

Сподели: 

„НИЕ“: Г-н Владимиров, в края на годината каква е Вашата равносметка? Каква беше 2024 година за Община Кула и кое бихте отличили като най-голям успех?

Владимир Владимиров: Ще започна с последното – буквално половин час преди нашия разговор от данъчния отдел ми донесоха справка за изпълнението на приходите за годината. Предварително планираното като приходи вече е изпълнено, което е добре – означава, че предвидените разходи за годината сме ги покрили със съответните приходи. 

Иначе, връщайки се към въпроса Ви – всичко, което е предвидено да се свърши в община Кула през годината, е важно и не бих могъл да степенувам изпълнените дейности. В крайна сметка всяка една придобивка за града, за общината е придобивка за населението. 

Ще започна с капиталовата програма за 2024 година. Повечето от нещата, които бяха заложени, вече са изпълнени или до края на седмицата или в рамките на годината ще бъдат финализирани. В капиталовата програма отново бяха заложени средства за ремонт и рехабилитация на улици – работят се все още в момента обектите, ако времето не позволи, вероятно ще остане съвсем малко за довършване догодина, но се надявам температурите да дадат възможност дейностите да приключат изцяло. През годината беше направен основен ремонт и на настилките в панаирния комплекс в град Кула. 

Важно да се отбележи е участието на Община Кула в правителствената инвестиционна програма, която стартира декември 2023 година – тогава общините внесохме своите първи проекти за финансиране през държавния проект. Община Кула тогава участва предимно с искане на средства за проектиране – беше заложено проектирането на общинския път за Големаново; на пътя от Цар Петрово през Тополовец до Каленик, с подмяна на водопровода в участъка в село Тополовец; както и проект за основен ремонт на главната улици в град Кула – ул. „Възраждане“. И трите проекта са изпълнени, в момента се пускат документите за окончателно разплащане с фирмите, извършили проектирането. 

По тази инвестиционна програма през 2024 година имаше допълнителни обявени покани за прием на общински проекти. Лимитът на финансирането за Община Кула е 10 милиона лева. В тази връзка кандидатствахме с други обекти за финансиране: реконструкция и обновяване на градския стадион в Кула; основен ремонт на административна сграда – бившата сграда на Младежкия дом; и проект за благоустрояване на парка в Кула. Всички са одобрени и са на различен етап на изпълнение. Предстои през 2025 година и 2026 година изпълнението на тези проекти. Пак в тази програма също влезе като предложение, което също е одобрено, да се направи основен ремонт на сградата на Средно училище „Васил Левски“ в град Кула. 

Закупихме един високопроходим автомобил за нуждите на доброволното формирование – доброволците, които са към Общината, те имаха през годината няколко участия в справянето с различни критични ситуации. През годината бяха закупени и допълнителен брой контейнери за строителни отпадъци – оказа се, че тези, които закупихме преди две години, са недостатъчни. 

Беше заложено в капиталовата програма да бъде закупен един снегорин с песъкар – обявихме обществена поръчка, но така и не се яви кандидат за поръчката. Това си остава като задача за общината и ще се прехвърлят средствата за догодина. Защото такъв снегорин е необходим. 

През годината беше изготвена проектна документация за ремонт на язовир „Извор махала“. Проектът е готов, ще търсим възможности догодина да бъде извършен този ремонт на бързотока и преливника на язовира. 

В обобщение мога да кажа, че поддържаме финансова стабилност, поставяме си изпълними цели и винаги се консултираме с широката общественост, за да сме сигурни, че правим неща, които са наистина необходими, които са от полза на хората. 

„НИЕ“: И в тази връзка как работи с гражданското общество, с неправителствените организации в общината – успявате ли да вървите в една посока?

Владимир Владимиров: Според мен, да, успяваме. До съвсем скоро – две-три години, почти нямаше неправителствени организации в община Кула, докато сега вече са няколко тези организации и постоянно имат въпроси и предложения – доколкото можем, удовлетворяваме исканията им. Лично според мен със съществуващите тук, на територията на общината, неправителствени организации работим добре. 

Дори бих казал, че тайничко ми се иска тези организации да са още по-активни и да искат от Общината. Защото така те ще се явяват подбудител, двигател, за да се случат някои положителни неща. 

„НИЕ“: Безспорната емблема на община Кула е крепостта „Кастра Мартис“. Какво обаче планирате, така че да бъде реализиран пълният потенциал на този уникален културно-исторически паметник като двигател за развитие на туризма?

Владимир Владимиров: Втора поредна година със средства от бюджета на Община Кула се провежда археологическо проучване на крепостта „Кастра Мартис“. За тази година дейностите приключиха, но догодина при всички положения ще продължим – ще поискаме да се включи и държавата във финансирането на тези разкопки, защото досега работата на археолозите дава добри резултати, откриват се интересни артефакти и в крайна сметка това създава предпоставки, макар и в бъдещ период, за тласък на туризма в община Кула. 

През тази година Община Кула придоби правото за управление за десет години на крепостта „Кастра Мартис“. На фона на започналите разкопки, ще опитаме да привлечем финансиране за извършване на оценка на състоянието на крепостта, с оглед на евентуална консервация, която смятам, че е необходима. Но това е специфична дейност, която трябва да се извърши от компетентни експерти, те да изготвят проект и да извършат тази консервация и други необходими мерки. Предвиждаме в сградата на бившия Младежки дом, след като тя бъде основно ремонтирана, там да бъде преместена сбирката от артефакти от разкопките. Планираме да бъде обновен и паркът около самата крепост, за да се оформи един модерен комплекс, който да привлича интереса на туристите. 

„НИЕ“: Какви социални и хуманитарни инициативи бяха реализирани през годината? Има ли програми за подпомагане на уязвими групи в община Кула?

Владимир Владимиров: И през 2024 година в социалната сфера Община Кула се възползва от всички работещи програми – основно се работи по „Асистентска подкрепа“, където имаме 19 потребители; в програма „Личен асистент“ потребителите са около 80 души, които са обгрижвани от 80 асистенти. Продължава да се изпълнява услугата „Топъл обяд“, по която 60 човека получават топла храна. През годината по различни програми сме осигурявали работа на представители на различни уязвими групи – безработни младежи, неактивни лица и др. В партньорство с КТ „Подкрепа“ и Бюрото по труда също имаше програма, по която обучение преминаха 20 човека, като част от тях след това са назначени след приключването на програмата по други трудови договори. В обобщение, през цялата година основната задача и цел на Община Кула е да осигури оптимални условия за живот на населението. Доколко сме се справили – това го оценява самото население. 

Освен това Община Кула има приети наредби, по реда на които се отпускат еднократни помощи за новородени; за първокласниците, записани в Средно училище „Васил Левски“; за даровити деца; учредена е и стипендия за младежи, които продължават образованието си след завършване на училище. Също така Община Кула поддържа и един фонд за подпомагане на семейни двойки с репродуктивни проблеми. Разполагаме и с жилищен фонд, който, макар и оскъден, се предоставя на семейства, които са в нужда. Така че работи се в много насоки, за да може хората в община Кула да се чувстват все повече като европейци, да имат стимули да останат в нашата община. Макар че моето мнение е, че демографският проблем не може да бъде решен на общинско ниво – това е въпрос на дългосрочна държавна стратегия и политика. 

„НИЕ“: Изпращаме нелека година, включително заради продължаващата политическа нестабилност. Предполагам именно това е било и едно от предизвикателствата пред общинската администрация?

Владимир Владимиров: 2024 година не просто е трудна, тя е поредна трудна година. Защото вече три-четири години, като започнем от 2020 година с пандемията от ковид, след това започването на войната в Украйна и породените от това инфлационни процеси, и стигнем до няколкото избора за парламент и невъзможността да бъде формирано правителство с по-дълъг хоризонт – всичко това определено много пречи на работата на общините, в частност и на Община Кула. През изминалата година трябваше да организираме и два пъти избори, които бяха свързани със значителен времеви и човешки ресурс. 

„НИЕ“: А с какви други предизвикателства се сблъскахте през годината?

Владимир Владимиров: Предизвикателство като цяло е да изпълним целите, които сме си заложили в началото на годината. Всички знаем каква е демографията в нашия регион – все по-трудно се намират хора, които да движат „машината“ на общинската администрация, за да бъдат изпълнявани всички необходими дейности. 

Същевременно изискванията към общините стават все по-големи, постоянно върви един информационен поток от сведения от общинската администрация към различни министерства и изпълнението на тези задачи изисква ангажиране на човешки ресурс. 

„НИЕ“: Какво предстои за следващата година – какви са основните цели пред общинското ръководство през 2025 година?

Владимир Владимиров: Предстои много работа. Много са целите, които си поставяме и ако успеем дори 50% от тях да завършим в настоящия мандат, лично аз ще бъда щастлив. 

Но конкретно за следващата година проектите, които вече са изработени – за двата общински пътя и за главната улица в град Кула, трябва да ги реализираме. Както и да реализираме проекта за основен ремонт на Средно училище „Васил Левски“. Трябва да стартираме и финализираме също така ремонтът на градския стадион в Кула. По Националния план за възстановяване и устойчивост кандидатствахме за енергийно обновление на две многофамилни жилищни сгради – едната е одобрена за финансиране и очакваме да бъде сключен договор, за да се извършат строителните дейности. По същия план ще се направи основен ремонт и реконструкция на Дома за стари хора в Кула, което също е задача за следващата година.

„НИЕ“: Мираж ли е за сравнително малка община, каквато е Кула, привличането на инвеститори, които да подобрят икономическата среда, да разкрият работни места?

Владимир Владимиров: Не бих казал, че е мираж. Но е желание, мечта привличането на инвеститори. Но тези инвеститори се привличат с добри условия, едното от които ако е пътищата, които ние можем да осигурим, следващото нещо и дори по-важно е човешкият фактор. За всяка една дейност, свързана с производство на някакъв продукт, трябват хора. Опитваме се в Кула да привличаме инвеститори, които да открият постоянни работни места, за да задържим населението. Но, както вече казах, има сфери, в които възможностите на общините са ограничени -необходима е и държавна политика, така че да се подобри демографската ситуация.

„НИЕ“: И все пак оптимист ли сте, че най-после ще излезем от тази спирала на кризи?

Владимир Владимиров: Колкото и да са трудни нещата, човек ако не е оптимист просто не трябва да се заема с общинарската работа. Да, оптимист съм. В един момент, по един или друг начин ще излезем от тази спирала на избори, на кризи от всякакъв характер. 

НИЕ