Как да се справим със стреса от изолацията и социалната дистанция?

Съветите на психолога Велислава Цанкова и социолога Силвия Нелчева
Сподели: 
Велислава Цанкова
Силвия Нелчева

С продължаването на извънредното положение все по-често на преден план редом с въпроса „Как да съхраним здравето си“ изниква и друг въпрос – „Как да съхраним разума си и да не се поддадем на стреса?“. Потърсихме мнението на експертите – как да се справим с извънредната ситуация съветват Велислава Цанкова, психолог в Общинския съвет по наркотични вещества – Видин, и Силвия Нелчева, социолог в Общинския съвет по наркотични вещества.
„Една такава извънредна ситуация е неминуемо да предизвика стрес у всеки. Човек е доста повече зависим от дребните навици на ежедневието, отколкото предполага и при всяка извънредна ситуация и излизане от зоната на комфорт е необходима мобилизация на нашите психични, емоционални и физически качества, за да се справим с нея“, обяснява Велислава Цанкова.
Психологът допълва обаче, че реакцията варира в зависимост от личностните характеристики – интровертите, по-затворените хора се справят по-добре, екстровертите, по-дейните личности пък се чувстват като в „клетка“. „Има и хора, които нарушават забраните и намират оправдание да го правят и да напускат често дома си, ако не се чувстват добре в изолацията си – днес трябва да платя сметките си, утре трябва да отида до банката или да пазарувам. Има и хора, които реално не се справят със ситуацията. Това са хората, които ще срещнем често да ни убеждават в световна конспирация или в това, че вирус не съществува, вместо да се адаптират и да променят навиците си“, отбелязва Цанкова.
Тя е категорична, че оставането повече вкъщи не означава, че трябва цялото ни време да минава в леглото или пред телевизора – важното в случая е да организираме времето си. „Нека подредим деня си и планираме какво ще свършим днес – график на деня, опит за работа от вкъщи, дейности по поддържане на хигиена и домакински дейности, съчетано с време за себе си и време за хобита. Това, че сме у дома не означава, че не можем да поддържаме приятен външен вид и да си направим прическа, маникюр или грим в домашни условия или да прочетем книга, да плетем, да сготвим нова рецепта, или да спортуваме“, съветва психологът.
Естествено е да изпитваме страх. Съветът на психолога е да не се опитваме да потискаме страха си, защото затварянето в себе си и несподелянето на страховете ни е голям риск за нашето психическо и физическо здраве. „Справящият се човек е човекът, който има т.нар. емоционална интелигентност – умението да разпознава емоциите си, да ги назовава и да ги споделя с другите. Трябва да признаем, че ни се случва нещо различно и че то за нас е толкова непознато, че предизвиква страх“, споделя експертката, като допълва, че едва когато признаем страха, можем да приемем и да се адаптираме към ситуацията и да работим по справянето с нея. Важно е в страха си да не се отдръпваме от семейството и близките хора – от тях можем да получим разбиране, утеха, помощ.
„Това; разбира се, е валидно за подкрепящи се семейства, за тях повечето време у дома насаме не е проблем. Когато имаме дисфункционални семейства, попадането в изолация може да е рисков фактор за хората и децата. Риск в наложената ситуация е попадането в изолация с хора, склонни към насилие“, отбеляза Велислава Цанкова, като напомня, че функционират различни линии за подкрепа и всеки може да потърси помощ от психолог напълно безплатно и по телефон. „Ние от Общинският съвет по наркотичните вещества-Видин също консултираме лица с проблеми на телефонните ни линии и в социалните мрежи. Защото и лицата, употребяващи психоактивни вещества също се намират в критична ситуация“, отбелязва Цанкова.
Не бива обаче да се вторачваме единствено в негативното, подчертава психологът. Например, сегашната ситуация дава чудесни възможности да направим неща, за които досега не ни е оставало време, включително да развием някой свой талант. „Може да се отдадем на писане или рисуване, или да снимаме забавно клипче, да предизвикаме себе си и да изявим себе си. Всяко едно занимание с изкуство и изява първо запълва ползотворно нашето време и второ – неминуемо сваля стреса. Всяка дейност, която ни доставя удоволствие и освобождава хормоните на щастието в нашето тяло, е добра по време на изолация“, категорична е Велислава Цанкова.
Това е и времето да бъдем истински с децата си, смята тя. „Съветвам възрастните да не бъдат с децата си само по повод обучението. Сега имаме възможност да споделяме с тях това, което ги вълнува – да послушаме музиката, която харесват, да гледаме филм заедно, да ги включим в домакинството, да разберем с кого имат желание да общуват, т.е. кои са приятелите, които не искат да изоставят, макар и в изолация. Да развием някои от талантите им. Това е времето, в което можем да ги научим колко е важно да бъдат добри към другите – да се погрижат за възрастен съсед, да ушият и подарят маски на хората в нужда, да помогнат в самоподготовката на някое дете. Не изпускайте тези моменти с децата си, защото извънредното положение ще свърши и ние отново ще се втурнем да живеем на бързи обороти и отново няма да ни стига времето за най-близките, за бъдещето, за децата ни“, съветва психологът.
Децата също са стресирани от това, че са затворени вкъщи, и всяко дете реагира на това различно, като някои могат да станат тревожни, други – да се затворят в себе си, да са гневни, обяснява на свой ред Силвия Нелчева. Социологът съветва родителите да бъдат откровени с децата си, да им разкажат каква е ситуацията – по един достъпен начин, да ги изслушват, да вникнат в техните притеснения, да им дадат допълнителна любов и внимание, както и разбиране. „Хубаво е да играем с децата си, да рисуваме с тях, да танцуваме, да готвим заедно, да ги научим на полезни неща, за които досега не сме имали време да им покажем“, допълва експертката.
Нейните наблюдения върху обществото са, че като цяло то се справя със ситуацията. „Понякога срещу себе си виждам тъжни, стресирани, объркани и уплашени хора, хора, които се притесняват от това отдалечаване от социалния живот, който са водели преди. Понякога хората са и ядосани. Но можем да излезем от тази ситуация и по-силни и уверени от това, че успяваме да се справим – контролираме емоциите си, чувствата си“, отбелязва Силвия Нелчева. Тя предупреждава обаче, че алкохолът и психотропните вещества не бива да бъдат използвани като средство за справяне с негативните емоции.
Според нея, че положително е, че нараства доверието в институциите, като повечето хора вярват, че съветите на експертите и предприетите мерки са правилни. Силвия Нелчева съветва хората да следват указанията на здравните органи, да споделят с хора, на които имат доверие, да се свързват с приятелите си, използвайки възможностите, които съвременните технологии предлагат.
По отношение на примерите на благотворителност, включително даренията за видинската болница, Силвия Нелчева коментира, че в ситуации като настоящата хората се мобилизират и отварят сърцата си за дарения. Но тя е категорична, че това не е нещо, което се случва по изключение и само сега. „Моите наблюдения са, че непрекъснато има примери на благотворителност – говоря за кампаниите, които се правят за подкрепа на лечението на болни, за подпомагане на социално слаби деца и т.н. Специално тук, в нашия край, сме отворени към такива дела – колкото и да казват, че сме беден край, ние сме отворени да помагаме“, отбелязва социологът.
И двете експертки са категорични, че в тази ситуация е важно да бъдем информирани. Според Силвия Нелчева е хубаво, че по темата за коронавируса се говори толкова много, защото събраната информация ни дава възможност по-лесно да определим риска и да бъдем разумни, да се предпазваме по-успешно. Велислава Цанкова обаче предупреждава, че трябва да внимаваме на кои източници се доверяваме. „Важно е да следим информацията за болестта и ситуацията в страната само от достоверни източници. Информацията може също да е причина за стрес и всеки, който цял ден чете в интернет – едно необятно поле на всякакви данни, не винаги достоверни, е склонен да изпада по-често в паник атаки и депресивни състояния. Нужно е да подбираме източниците на информация и да ограничим времето, което отделяме на болестта и кризата. Нека времето отделено за нас е повече от времето за тревога“, съветва психологът.
„Важно е да се смеем – смехът помага за намаляване на стреса, винаги можем да намерим причина да се усмихнем“ – тази простичка рецепта дава Силвия Нелчева. „Нека останем и бъдем заедно и в кризисните дни, и след това, когато ще трябва да се борим с икономическите последствия на кризата“, е призивът на Велислава Цанкова.
ТЕОДОРА Макавеева