.
.
.
22 часа – толкова продължи заседанието на Народното събрание, на което беше обсъден и окончателно приет държавният бюджет за 2025 година. В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит е в размер на 3% от БВП. Парламентарният „маратон“ „роди“ някои, меко казано екзотични идеи, като създаване на верига държавни магазини.
По същество, депутатите одобриха създаването на държавно търговско дружество, което чрез вериги от магазини ще осъществява търговия с хранителни продукти от първа необходимост с търговска надценка до 10 процента. Предложението е с вносител народния представител Йордан Цонев от „ДПС-Ново начало“ и бе гласувано със 117 гласа „за“, 102 – „против“ и двама „въздържал се“. Предвидено е собственик на капитала на новото търговско дружество да е Министерство на земеделието и храните. Според приетите разпоредби дружеството ще осъществява чрез вериги от магазини търговия с хранителни и други продукти от първа необходимост приоритетно от български производители с търговска надценка до 10%. Депутатите задължиха Министерския съвет в срок от 1 месец да предприеме всички необходими действия за учредяване на дружеството и неговото функциониране. Според приетите текстове дружеството се учредява с капитал 10 млн. лв.
Друг проблемен момент е записването в бюджета, че може да бъдат изтеглени нови вътрешни и външни заеми в размер до 18,9 млрд. лв. Колосалната сума съдържа и осигуряване на онези скандални 7 млрд. лева, които правителството смята да налее в държавни фирми - ББР, БЕХ и др. От ПП-ДБ настояваха, че това е наливане на пари в „черна дупка“ и „вода в пясък“, но не бяха чути.
Бе прието и неблагоприятното за бизнеса искане на правителството от 1 април да бъде намален прагът за регистрация по ДДС на 100 000 лв. Промяната се случва само три месеца, след като влезе в сила по-висок праг от 166 хил. лв. Свалянето му наново до 100 000 лв. означава, че на много малки фирми ще се наложи да се регистрират и да прилагат сложния ДДС режим.
При дебатите по бюджета в словен сблъсък влязоха настоящият регионален министър Иван Иванов и народният представител от ПП-ДБ Андрей Цеков, който заемаше този пост в кабинета „Денков“. В централния бюджет има 730 млн. лв. за капиталови разходи, които не са адресирани към никое ведомство, министерство, не са целева субсидия към общините и не са предвидени за изплащане по общинската програма, заяви Цеков. „Въпрос на воля на народното представителство е тези средства да отидат за разплащане на договори в изпълнение, за проекти за подобряване на водоснабдяването или да отидат в постановления на Министерския съвет (ПМС) и текущ ремонт и поддържане (ТРП)“, коментира още той. „Всички тези разходи, които питате сега какво ще ги правим и какво са записани в капиталовата програма, първо ще ходим да платим свършеното, но неплатено, поетите ангажименти“, каза в отговор министър Иванов. „Тази година със сигурност ще има проходимост на пътя Ботевград – Мездра. Наложи се да ходя там и хората казват така: „Като имаше управлението на ПП, там ги мачкаха и работеха, сега нещо не става работата“. Наложи се да ходим на място с кметовете и строителите да ги накараме да работят, защото там две години е ад, минават с 200 км обиколен път, защото работата по неясни причини изведнъж спряла“, коментира още регионалният министър, според когото през миналата година са натрупани задължения към строителните фирми за над един млрд.
Парламентът реши разходите за политика в областта на опазване на движимото и недвижимото културно наследство ще бъдат 54 млн. лв., което е увеличение с осем милиона лева в сравнение с първоначално предложеното. Депутатите приеха бюджета на Министерството на културата, който ще бъде 457 163 000 лв.